Кам'янець-Подільський заклад освіти №15 - заклад сприяння здоров'ю, заклад, дружній до дитини

Субота, 17.11.2018, 23:47
Меню сайту
Категорії розділу
цікаве [1]
загальна цікава інформація
Наше опитування
Оцініть мій сайт
1. Відмінно
2. Добре
3. Жахливо
4. Непогано
5. Погано
Всього відповідей: 15
Міні-чат
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Каталог статей

Головна » Статті » цікаве

Перше вересня і історія виникнення школи
Перше вересня і історія школи

1 вересня - початок нового навчального року. А чи знаєш ти, чому школярі починають навчатися саме в цей день?

Перш ніж відповісти на це питання, давай трохи поговоримо про саму школі. Коли ж вона з'явилася? У Середньовіччя, в Стародавній Греції, Римі чи Єгипті, а може бути, ще раніше? Школа і вчитель - ці два слова тісно пов'язані. Може бути, ми можемо говорити про школу з того часу, коли з'явилися перші вчителі.

На самій ранній стадії розвитку людства вже вчили дітей. Правда, ті вчителі не мали ніякого поняття про грамоту, але з ранніх років вони навчали дітей жити за тими правилами, які були прийняті в тій чи іншій громаді. Від знання цих правил часто залежало життя дитини. Особливо вчили дітей складним правилам вітання: в одних племенах було прийнято, побачивши чужака сідати навпочіпки в знак миролюбства, в інших - знімати головні убори, до речі, цей звичай дійшов до наших днів у багатьох народів. Були племена, в яких при зустрічі терлися носами або простягали руку відкритою долонею вгору, що також свідчило про добрі наміри. Сьогодні ми часто при зустрічі з добрим знайомим обмінюємося дружнім поцілунком, а раніше у багатьох племен поцілунок вважався однією з форм людоїдства і був суворо заборонений.

Коли проходило раннє дитинство, хлопчики пізнавали мистецтво полювання і ведення війни, а дівчатка повинні були навчитися прясти, шити одяг, готувати їжу. Після цього діти «здавали» іспит - обряд ініціації. Для хлопчиків ініціація була важким випробуванням: Їх могли бити, катувати вогнем, розсікати шкіру. Часто після такого іспиту випробуваний втрачав свідомість. Але, «здавши іспит», хлопчик ставав дорослим членом суспільства і дуже цим пишався.

Йшли роки, століття, і стали з'являтися школи, чимось вже нагадували сучасні. Відомості про перші школах ми знаходимо в історії Стародавнього Сходу. Шумери. Про цей давно зниклий народ дізналися тільки в XIX столітті. Жили шумери в низинах річок Тигру і Євфрату і створили високу культуру. Вони вміли багато чого: зрошували поля, пряли і ткали, кували з міді і бронзи знаряддя праці, знали гончарне мистецтво. За 3000 років до н. е.. шумери вже мали писемність, володіли основними правилами алгебри і навіть вміли витягувати квадратний корінь з будь-якого числа. Були в них і школи, які називалися «будинками табличок», тому що відвідували їхні учні писали на глиняних табличках, читали і вчилися по ним.

d1

Майбутніх переписувачів - «дітей дома табличок» - вчителі тримали досить суворо. Головою школи був наставник - умміа. Йому допомагали «старший брат» - помічник наставника, кілька вчителів, а також людина, що стежила за дисципліною. Те, як він це робив, зрозуміло з найменування його посади - «володар батога». До нашого часу дійшло безліч табличок, написаних учнями, з яких можна дізнатися, які предмети вивчали шумерські школярі. На одній такій табличці учень у «вигадуванні» дякує вчителів за науку - вони навчили його розраховувати площу, і тепер він зможе сам зробити розрахунки при будівництві або ритті каналу. Археологами були знайдені таблички, на яких записані імена богів, назви тварин і рослин, перераховані всі городові та храмові посади і звання - словом, все, що учень був зобов'язаний твердо знати. Навчання було розтягнуто на багато років. Ті, хто закінчував «будинку табличок», ставали начальниками робіт у майстернях, на будівництві, при обробітку земель. Без таких шкіл не було б у цього древнього народу високої культури: шумери вміли не тільки читати, множити і ділити, а й писати вірші, складати музику, вони знали астрономію і багато, багато іншого.

Про жителів іншої давнього держави - Єгипту - ми знаємо незрівнянно більше, ніж про шумерів. Знаємо ми й те, що у них теж були школи, і що вчитися в Єгипті було зовсім не просто. Треба було знати і вміти оперувати сім'ю сотнями букв - ієрогліфів, стежити, щоб строчки при письмі були рівними, а самі ієрогліфи красивими. В одних випадках слід було писати зліва направо, в інших - справа наліво, в третіх - зверху вниз. Це теж слід було пам'ятати.

d2
Як же виглядала єгипетська школа тих часів? Уявіть двір при храмі бога Амона (Ра) - головного єгипетського божества. У тіні сидять дванадцятирічні хлопчаки, перед ними учитель. На ньому білий набедренник, голова в знак чистоти гладко виголена, на грудях підвіска, що зображає павіана. Ця мавпа вважалася священною твариною бога Тота, який був переписувачем бога Ра і покровителем знань, магії та медицини, йому були відомі всі чарівні слова і чудодійні заклинання. Біля ніг учителя лежить неодмінний атрибут навчання - трьоххвостий батіг. Учні сидять на плетених циновках, у кожного плетена сумка, в якій дощечка із заглибленнями для чорної і червоної фарби, пенал з китицями, сосудик для води і остравкі - глиняні таблички для письма (на папірусі дозволялося писати тільки старшокласниками). Учитель диктує, а учні пишуть на своїх табличках.

А в Стародавній Греції шкільний день починався із віршів. Учитель читав їх, а учні повторювали. Тривало це до тих пір, поки все не заучать напам'ять досить великий уривок або навіть цілий твір. Для «кращого» запам'ятовування вчитель іноді ставив на стіл рельєф з віршами. Закінчувався навчальний день: вчитель знімав рельєф з віршами і ставив замість нього амфору із зображенням прочуханки школярів. До речі, слово «педагог» в перекладі з грецького означає «вихователь», «наставник». В обов'язки педагога входило навчати дітей хорошим манерам, стежити за поведінкою дітей на вулиці, проводжати їх до школи.

d3

У школі існували свої правила: «Голосно не говори, не клади ногу на ногу, встань, коли входить старший». У програму навчання крім письма і читання входили ще сім вільних мистецтв. На першому етапі вивчалися граматика, риторика, діалектика, а на другому - арифметика, геометрія, музика й астрономія. Велика увага приділялася фізичним вправам. З 12 років школярі другу половину дня проводили в палестрі - гімнастичній школі. Її назва «палестра» походить від слова «Пале» - боротьба. Тут учні бігали, стрибали, навчалися верховій їзді, метали диски.

У Стародавньому Римі хлопчиків починали навчати з 7 років. Діти бідняків відвідували початкову школу, де протягом п'яти років навчалися читати, писати і рахувати. Вчителем в такій школі була, як правило, людина «низького походження», яка знала грамоту. Заняття проходили під відкритим небом, під простим навісом, де стояв стілець для вчителя і лава для учнів. Щоб хлопчиків нічого не відволікало, їх відгороджували завісою. Навчальний день починався рано. Опівдні діти йшли додому поснідати, а потім знову поверталися до школи. Ніяких підручників у них не було, всі записи велися під диктовку вчителя. Власне на початковій школі і закінчувалося навчання дітей бідняків. Діти заможних батьків початкову школу не відвідували, а ази навчання проходили вдома під керівництвом батька або спеціально найнятих вчителів.

d4

Навчившись читати й писати, ці діти вирушали до граматиків. Граматики - це освічені люди, що серйозно займалися історією, літературою, критикою і іншими науками. Вони тлумачили тексти стародавніх авторів, складали довідники. Їх завдання полягало в тому, щоб навчити хлопчиків правильно говорити і писати, грунтовно познайомити з літературою, дати початкові поняття в самих різних областях знань - від філософії до астрономії. Після такої серйозної підготовки хлопчик років в 14 міг вступити до «вищий навчальний заклад» - ріторскіх шкіл.

У Середньовіччя основну освіту діти отримували в родині. Вдома дитина дізнавався про навколишній світ, отримувала професійну підготовку, тобто освоювала вміння та навички, необхідні для праці і спілкування. Найпершими навчальними закладами Середньовіччя були церковні й монастирські школи. Навчання в них було платним і велося латинською мовою. Відвідувати таку школу могли тільки діти багатих людей. Тут їх навчали читання та письма, найпростішого рахунку, основам християнського віровчення і церковного співу.

d5

Перші світські навчальні заклади стали з'являтися в XI столітті, а ще через два століття в Європі найбільші єпископські і світські школи починають перетворюватися в університети. Система освіти в середньовічній школі ділилася на дві сходинки, два рівня. На першому ступені (тривіум) вивчали граматику, риторику і логіку, і якщо учень навчався успішно, то переходив на наступний рівень (квадривіум), де вивчав арифметику, геометрію, астрономію і музику. Повний курс всіх наук займав 12 - 13 років.

У Київській Русі школи з'явилися ще в домонгольський час. Після прийняття християнства (988 р.) князь Володимир наказав віддавати "на книжкове навчання" дітей "кращих людей". Ярослав Мудрий створив школу в Новгороді для дітей старост і духовних осіб. Навчання в ній велося рідною мовою, навчали читання, письма, основам християнського віровчення і рахунку. У Кихвській Русі були школи і вищого типу, котрі готували до державної та церковної діяльності. У таких школах поряд з богослов'ям вивчалися філософія, риторика, граматика, знайомилися з історичними, географічними і природничонауковими творами. Освіта цінувалася дуже високо. Добре освічених людей літописи називали «книжковими мужами».
d6
Про значне поширення грамотності серед населення свідчать берестяні грамоти, знайдені археологами у великій кількості. Вони являють собою приватні листи, господарські записи, розписки і ... навчальні зошити. Крім того, були знайдені дерев'яні дощечки, з вирізаними на них буквами. Ймовірно, такі азбуки служили підручниками при навчанні дітей. Збереглися також письмові свідчення про існування в XIII - XV століттях училищ для дітей і про вчителів - «Книжник». Училища існували не тільки в містах, але і у сільській місцевості. У них навчали читання, письма, церковного співу і рахунком, тобто давали початкову освіту.

Зараз, щороку, 1 вересня для хлопців і дівчат відкриваються двері численних шкіл, ліцеїв, гімназій, коледжів, технікумів. Але чому саме 1 вересня, а не 10, 15 чи 1 жовтня ми розпочинаємо новий навчальний рік? Ця традиція прийшла до нас в XV столітті з Візантії, де 1 вересня відзначали настання нового (не тільки навчального) року. У цьому святкуванні був і духовний, і світський зміст. Духовний - тому, що візантійські богослови і мислителі припускали, що Бог приступив до створення світу саме 1 вересня, а значить, з цього дня почався і сам час.

Світський (мирській) зміст полягав у тому, що до вересня закінчувалися всі польові роботи. Одружившись на останній візантійській принцессі, великий князь Іван III в 1492 році оголосив 1 вересня початком нового року (новоліття), зробивши його офіційним церковно-державним святом. З 1700 року Цивільний Новий рік указом Петра Великого стали святкувати 1 січня. Однак церковний, а головне сільськогосподарський календар, залишилися колишніми. Тим більше що роздобути дітей (навіть дворянських) з села в міські навчальні заклади до закінчення жнив не представлялося можливим. Правда, не всі навчальні заклади починали навчальний рік 1 вересня.

Якщо за гімназіями держава стежило більш-менш строго, то недержавні навчальні заклади Російської імперії починали навчальний рік вроздріб. У документах трапляються дати 20 та 31 серпня, 15 і 26 вересня, 1 і 15 жовтня, а сільські школи грамоти починали працювати тільки 1 грудня. Що стосується радянського часу, то до середини 30-х років директори шкіл до початку навчального року ставилися вельми вільно. Навіть постанова Раднаркому від 14 серпня 1930 зобов'язувало, щоб всі діти у віці 8 - 10 років «були прийняті в школу восени». Єдине початок навчального року було введено 3 вересня 1935: у першій же статті Постанови Раднаркому і ЦК ВКП (б) було встановлено «у всіх школах СРСР початок навчальних занять з 1 вересня і закінчення їх - в перших трьох класах - 1 червня, о 4 - 7 класах - 10 червня і 8 - 10 класах - 20 червня».

Ну а коли ж починають вчитися діти в інших країнах? 1 вересня відкриваються двері шкіл в Чехії, в Білорусії, в країнах Прибалтики. А ось у дітей в Німеччині немає чіткого графіку початку навчального року: у кожній з 16 федеральних земель навчальні заклади починають працювати протягом серпня - вересня. В Іспанії також в різних провінціях навчальний рік починається по-різному, в залежності від строків збирання врожаю, проте затягувати пізніше 1 жовтня суворо забороняється. В Італії, навпаки, тільки з 1 жовтня починають відвідувати школу. У Франції немає чіткого терміну Дня знань. Десь навчальний рік починається 1 вересня, а десь і 15. З середини серпня починають вчитися діти в Данії, а в Англії, Канаді та США навчальний рік завжди починається в перший вівторок вересня. У Країні висхідного сонця - Японії - вирішили, що початок навчання - це дуже весело, і починають новий навчальний рік ... 1 квітня.

Категорія: цікаве | Додав: VOlga (07.09.2012)
Переглядів: 7755 | Коментарі: 3 | Рейтинг: 5.0/2
Всього коментарів: 3
3 оксана  
10

2 оксана  
10

1 оксана  
10

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]